Program Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Jest to jeden z największych programów wzmacniających czytelnictwo oraz wspierający modernizację bibliotek w Polsce.
Kwota dofinansowania, którą otrzymała nasza szkoła to 12 000 zł plus 3 000 zł wsparcia ze środków organu prowadzącego Gminy Rogowo.
Środki te zostaną wykorzystane na zakup książek, elementów wyposażenia biblioteki i promocję czytelnictwa wśród uczniów naszej szkoły.
ROK SZKOLNY 2024/2025
Biblioteka w nowej szacie

Zmiany w bibliotece po remoncie!
Podczas wakacji zostało wyremontowane nowe pomieszczenie, którym uczniowie mogą już wchodzić
z korytarza biegnącego przy gabinecie pielegniarki szkolnej i sali gimnastycznej.
Schody powstały podczas ferii zimowych i drzwi wejściowe zapowiadały, że wkrótce będzie można korzystać
z księgozbioru właśnie z tego miejsca. Teraz to jedyne wejście dla czytelników.
Nowe, na jasno pomalowane wnętrze pozyskano, wyburzając ścianki działowe, położono płytki na podłodze
i wzmocniono instalację elektryczną. Ta dodatkowa przestrzeń, a także ustawione w niej nowo zakupione meble, uatrakcyjniają szkolną bibliotekę. Trafiły one do nas wraz ze sporą ilością nowości lekturowych i literatury zaproponowanej przez uczniów poprzez zakupy z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, a także akcji trwającej nadal - "Podaruj bibliotece książkę!".
Uczniowie, którzy odebrali już podręczniki w pierwszym tygodniu września, ogladają z zainteresowaniem wystrój sali i zaczynają wypożyczać lektury oraz wybierają propozycje z wyekspnowanych nowości czytelniczych.
Zapraszamy czytelników do odwiedzania naszej szkolnej biblioteki, w której zmienia się jeszcze układ działów
w kolejnych salach wypożyczalni.

Projekty rozwijające czytelnictwo
W roku szkolnym 2023/2024 na lekcjach języka polskiego w klasach od 4 do 8 oraz bibliotecznych w klasach młodszych realizowane były projekty rozwijające czytelnictwo.
Uczniowie z klas 4 uczestniczyli aktywnie w intersemiotycznych przekładach baśni i bajek - projekcie
"Baśnie, bajki i bajeczki", w które włożyła starania, pomagając dzieciom w interpretacji teatralnej polonistka Izabela Plucińska.
Uczniowie z klas 5 doświadczali zabaw wokół mitów greckich, wcielając się w postaci wybranych bogów, a także lektur szkolnych jak np. "Janko Muzykant", "Katarynka" pod nadzorem nauczycielki Kamili Dobrowolskiej. Siódmoklasiści prezentowali bohaterów "Zemsty" Aleksandra Fredry.
Najmłodszym z klas 1, 2 i 3 panie czytały baśnie, wiersze, lektury oraz nowości czytelnicze jak np "Wścibscy" Doroty Gellener.
"Gdziekolwiek jest dziecko, które czyta, tam jest złote światło. Gdziekolwiek jest dziecko, które myśli, tam jest nasza nadzieja". (Cornelia Funke)


10 kwietnia najmłodsi uczniowie z klas 1,2 i 3 wraz ze swoimi nauczycielami wzięli udział w spotkaniu autorskim pani Kasi Keller, która przyjechała do naszej szkoły już o godzinie 8.00. Ta poczytna pisarka przybyła do nas z Pomorza, gdzie mieszka i tworzy książki nie tylko dla dzieci. Historie zawarte w jej powieściach są pełne empatii, humoru, przygód i problemów młodszych oraz starszych.
Zebranych powitała serdecznie Pani Dyrektor Maria Machaj- Socha, a następnie podziękowała pisarce za przybycie, a paniom z Gminnej Biblioteki Publicznej w Rogowie i szkolnej biblioteki - Alinie Rogowej, Kamili Dobrowolskiej i Annie Duszyńskiej - za zorganizowanie tego wydarzenia czytelniczego.
Na początku nasz niecodzienny gość zapytał, czy dzieci z Rogowa znają jej utwory, a mali czytelnicy okazali wspaniałe przygotowanie, wznosząc do góry przyniesione ze sobą książki autorstwa pani Kasi. Chętnie zadawali też pytania m.in. dotyczące tworzenia, przebiegu dnia pisarki, tego, co inspiruje ją do pisania. Młodzi czytelnicy znali takie tytuły jak "Tomasz Niefart", "Alek Łopot", "Antykwariat dobrych życzeń" i "Fajna ferajna", ale pytali też o inne. Potrafili odpowiedzieć, czym jest wyobraźnia, którą można rozwijać poprzez czytanie i uczestniczyli w zabawie obrazującej proces powstawania książki. Pani Katarzyna Keller niezwykle ciepło opowiadała o kreowanych przez nią bohaterach, dając się poznać jako naturalna i serdeczna osoba. Sprawiła, że dzieci licznie ustawiły się w kolejce po jej autograf.
Została nagrodzona kwiatami ufundowanymi przez Radę Rodziców, dzięki której również zostaną zakupione do biblioteki szkolnej książki tejże autorki, za co składamy ogromne podziękowania.
Autor tekstu i zdjęć: K. Dobrowolska

Gwiazdkowe czytanie przy choinkach
W niezwykłej atmosferze zbliżających się świąt, w szkole przystrojonej choinkami i bożonarodzeniowymi ozdobami, nie mogło zabraknąć czytania dzieciom opowiadań o Wigilii, choince, przygotowaniach prezentów, gwiazdkowych smakołykach, Świętym Mikołaju i Bożym Narodzeniu. Biblioteka szkolna do czytania najmłodszym uczniom z klas 1 - 3 zaprosiła znakomitych gości.
Pan Wójt Tomasz Michalczak czytał w poniedziałek 18 grudnia w klasie 3a. Pani sołtys i jednocześnie kierownik gospodarczy szkoły Edyta Golczyk zainteresowała niezwykłymi historiami o dawnych świętach sprzed 200 lat pt. „Dziadek do orzechów” E.T.A. Hoffmanna słuchaczy z klasy 2b i 3b. Reprezentująca Uniwersytet Trzeciego Wieku Pani Elżbieta Błaczkowska odwiedziła klasę 1a już w środę 13 grudnia oraz klasę 1b w środę 20 grudnia. Czytającą przy choince w klasie 2a - naszą niezapomnianą emerytowaną nauczycielkę Panią Grażynę Fedejko można było posłuchać także 20 grudnia. Przybyli „Mikołajowie” z iskierką dającą dzieciom moc czynienia chęci sięgania po książkę uczestniczyli w wydarzeniu czytelniczym pt. „Gwiazdkowe czytanie przy choince”. Mamy nadzieję, że wypełnili oni ważną misję propagowania czytelnictwa, gdyż najmłodsi słuchali ich jak zaczarowani, a wielu z nich potem biegło do biblioteki, aby wypożyczyć ciekawą na czas świąteczno-noworoczny.
Akcja ta zakończyła szkolny projekt „Wszyscy czytamy dzieciom”. Wierzymy, że idea rozpowszechniania mody na czytanie nie minie wraz z upływającym rokiem, a znakomici goście, którym serdecznie dziękujemy za wspaniałe czytanie, z pozytywnym efektem zechcą nadal czytać dzieciom młodszym i starszym - nie tylko historie świąteczne. Natomiast uczniowie będą chętnie czytać i namawiać do czytania członków swoich rodzin.
Autor tekstu: Kamila Dobrowolska




Wieczór poetycko-muzyczny "Księga Życia"
Artystyczny wieczór poetycko-muzyczny, który przygotowaliśmy we współpracy z Teatrem OdNowa działającym przy Gminnym Domu Kultury, nieformalną grupą "Książkowe mole" z Gminnej Biblioteki Publicznej oraz przyjaciółmi naszego Domu Kultury odbył się 3 listopada 2023 roku o godzinie 19.00 w Gminnym Domu Kultury w Rogowie.
Uczestnicy przy muzyce na żywo, w amosferze wyciszenia wysłuchali wierszy o przemijaniu i śmierci. Wśród nich były utwory poetyckie poświęone nauczycielom, których nie ma już wśród nas...


Wieczór poetycko-muzyczny "Księga Życia"
3 listopada 2023 roku w Gminnym Domu Kultury w Rogowie odbył się wieczór poetycko-muzyczny „Księga Życia”. Wydarzenie czytelnicze zrealizowano dzięki współpracy naszej szkoły z Gminnym Domem Kultury w Rogowie, Teatrem OdNowa działającym przy GDK, nieformalną grupą „Mole Książkowe” z Gminnej Biblioteki Publicznej w Rogowie.
W tym szczególnym okresie refleksji, zadumy i wspomnień przedstawiciele lokalnej społeczności, a wśród niej wielu znakomitych gości m.in. wójt Gminy Rogowo pan Tomasz Michalczak, przewodnicząca Rady Powiatu w Żninie pani Józefa Błajet i dyrektor Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika pani Maria Machaj-Socha, usłyszeli wiersze o przemijaniu i śmierci czytane przez seniorów z Domu Kultury oraz nastolatki z naszej szkoły. Wśród utworów poetyckich pojawiły się także teksty poświęcone naszym zmarłym nauczycielom, a w szczególności śp. Mironowi Zyzakowi, którego jeszcze świeże ślady pozostały w pamięci uczniów i uczących nauczycieli. Piękne słowa o przemijaniu przeplatane były muzyką na żywo. Swą grą na skrzypcach urzekła zebranych Antonina Siwak z klasy IIIa. Wiersze czytały przygotowane przez panią Kamilę Dobrowolską uczennice z klas V, VI i VII: Weronika Brauza, Martyna Glapa, Natalia Kalota, Jagoda Kawka, Oliwia Kokocha, Maria Kubiak, Kinga Kurek, Sandra Lewandowska, Amelia Smoter, Martyna Stanisławska, Nina Walkowska, Dominika Werkowska, Zofia Zielińska.
Celem wydarzenia była promocja czytelnictwa i zachęcanie zarówno uczniów, jak i społeczności gminnej do sięgania po poezję.




