6 grudnia obchodziliśmy w naszej szkole mikołajki. Za oknem nieustannie siąpił deszcz. Długo oczekiwany przez całą społeczność szkolną gość, mimo niesprzyjających warunków pogodowych uniemożliwiających mu podróż, pojawił się punktualnie w murach naszej szkoły. Św. mikołaj zawitał do naszej placówki. Worek z prezentami był naprawdę olbrzymi, a to dobry znak, dzieci i młodzież zasłużyli na upominki. Nasz gość spotkał się najpierw z najmłodszymi, których szczodrze obdarował słodkościami. Aby jednak otrzymać prezent od św. mikołaja, dzieci musiały wykonać kolędę. Każda klasa zaprezentowała jeden utwór, akompaniowała pani Grażyna Spochacz. Starsi uczniowie również śpiewali wybrane przez siebie pieśni bożonarodzeniowe. W szkole panowała tego dnia świąteczna atmosfera.
- 12gru
- 12gru
Matematyczne andrzejki 30.11.2017
30 listopada w naszej szkole odbyła się matematyczna dyskoteka andrzejkowa. W tym roku mile widziany był strój inspirowany "królową nauk"...
Przybyli na zabawę uczniowie udali się najpierw do sal lekcyjnych, aby w ten wyjatkowy dzień dowiedzieć się, jaka czeka ich przyszłość. Podczas wieczoru wróżb andrzejkowych uczniowie przekłuwali papierowe serca, ustawiali buty w kierunku drzwi, a nawet rzucali nimi przez lewe ramię. Niektóre klasy przygotowały także wosk, który lały zgodnie z obowiązującą tradycją przez dziurkę od klucza. Natępnie nadszedł czas na to, żeby się posilić i udać do sali gimnastycznej, gdzie czekały kolejne atrakcje. Zanim uczniowie weszli na parkiet, członkowie komisji konkursowej wytypowali zwycięzców konkursu na najciekawszy strój matematyczny. Decyzja nie należała do łatwych, ponieważ prezentowana moda była na bardzo wysokim poziomie i wykorzystywała nie tylko działania matematyczne, ale także i figury przestrzenne. Oto wyniki:
I miejsce: Katarzyna Pęchorzewska kl. IVd
II miejsce: Maria Górka kl. IVd
III miejsce: Sandra Owczarzak kl. IVd
Do końca dyskoteki andrzejkowej sala wypełniona była po brzegi, a rumieńce na twarzach uczestników świadczyły o tym, że tańcom nie było końca.
- 27gru
Przywiozły z Dobrzynia nad Wisłą srebrny medal 27.11. 2017
Nasze uczennice w składzie: Lewandowska Martyna, Smogulecka Paulina, Gaca Zuzanna, Wszołek Oliwia, Plewa Małgorzata, Górka Alicja, Bojarska Weronika, Derezińska Wiktoria, Woszczyńska Wiktoria pod opieką Stefana Fedejko wywalczyły tytuł wicemistrza województwa kujawsko-pomorskiego w unihokeju dziewcząt szkół podstawowych rocznik 2002 – 2004.
Wyniki meczów:
SP Rogowo – SP Dobrzyń 3 : 1
SP Rogowo – SP Gąsawa 1 : 0
SP Rogowo – SP Wielgie 1 : 0
SP Rogowo – SP Brzozie 1 : 2
Miło nam poinformować, że nasz wicemistrzowski zespół został zaproszony przez Szkolny Związek Sportowy z Bydgoszczy do finału rozgrywek wojewódzkich w unihokeju dziewcząt szkół średnich, zagrał poza konkursem. Zawody odbyły się 13 grudnia w hali przy SP w Rogowie. Nasza drużyna pokonała I LO Żnin 6:2, Zespół Szkół Budowlanych z Bydgoszczy 12:2 oraz Zespół Szkół Niepublicznych z Gąsawy 2:1. Cieszymy się z sukcesu dziewcząt, które, choć młodsze od swoich rywalek, wykazały się zdecydowanie większymi umiejętnościami i wolą sportowej walki.
Serdeczne gratulacje!
- 08gru
Przerwij milczenie. Stop przemocy!
W listopadzie nasza szkoła wzięła udział w projekcie „Nie krzywdź – KOCHAJ MNIE” w ramach happeningu „Dzieci przeciwko przemocy”. Do współdziałania przeciwko przemocy włączyli się w tym roku również: Urząd Gminy, GOPS oraz Dom Kultury w Rogowie. Koordynatorami tego przedsięwzięcia zostały: pani Urszula Różańska, pani Małgorzata Głogowska oraz pani Karina Potocka-Dyro.
Akcję zainicjował happening, w którym brali udział uczniowie ze szkół na terenie gminy Rogowo. Specjalnie na tę okazję uczestnicy przynieśli transparenty, kolorowe pompony z bibuły oraz gwizdki. Wszyscy zebrani na boisku przy SP w Rogowie skandowali hasła, które były formą protestu przeciwko wszelkim przejawom agresji i przemocy. Odczytane zostały także fragmenty wspomnień osób, których prawa zostały naruszone.
Kolejnym działaniem w walce z przemocą była prelekcja, która odbyła się 20 listopada w Domu Kultury w Rogowie. Na zaproszenie Wójta Gminy Rogowo pana Józefa Sosnowskiego przybył Naczelnik Wydziału Kurateli Departamentu Zabezpieczeń i Probacji Ministerstwa Sprawiedliwości pan Henryk Pawlaczyk. Celem spotkania było poszerzenie wiedzy młodzieży na temat przejawów przemocy ze strony domowników. Zajęcia dostarczyły również informacji o tym, gdzie ofiary przemocy lub jej świadkowie mogą zwracać się o pomoc lub wsparcie.
Do akcji czynnie włączyli się także funkcjonariusze Komedy Powiatowej Policji w Żninie. Asp. sztab. Edyta Gościńska przeprowadziła szereg spotkań dla uczniów, podczas których przypomniała zasady obowiązujące na terenie szkoły i poza nią. Myślą przewodnią pogadanki były jednak agresywne zachowania w szkole wobec rówieśników. Pani Edyta uświadomiła również uczniów o odpowiedzialności karnej nieletnich za stosowanie przemocy.
Zwieńczeniem akcji „Dzieci przeciwko przemocy” były warsztaty przeprowadzone przez pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Żninie. Celem tych zajęć było rozpoznawanie przemocy fizycznej i psychicznej na podstawie niepokojących zachowań dzieci. Uczniowie dowiedzieli się również, jak destrukcyjny wpływ na rozwój psychiczny osoby pokrzywdzonej ma stosowanie przemocy.
Młodzi ludzie zrozumieli, że powinni być wrażliwi na krzywdę drugiego człowieka i reagować, zwłaszcza wtedy, gdy łamane są prawa tych najmłodszych.
- 04gru
Sukces uczniów w konkursie historycznym 28.11.2017
28 listopada 2017 roku w Gąsawie odbył się konkurs historyczny ,,Leszek Biały i okres rozbicia dzielnicowego w Polsce 1138-1320”. W konkursie uczestniczyło troje uczniów naszego gimnazjum. Pierwszy etap - pisemny - wyłonił finalistów, wśród których znaleźli się wszyscy reprezentanci naszej szkoły. W tej części uczniowie odpowiadali na pytania komisji konkursowej. W klasyfikacji końcowej drugie miejsce zajął uczeń klasy II B gimnazjum Eryk Konowalski, czwarte miejsce zajęła uczennica klasy III B gimnazjum Julia Grajek, a piąte miejsce Weronika Jankowska uczennica klasy III A gimnazjum. Wszyscy uczniowie oprócz nagród książkowych otrzymali również pamiątkowe dyplomy oraz okolicznościowe kubki.
- 28lis
115. URODZINY PLUSZOWEGO MISIA POD PATRONATEM WÓJTA GMINY ROGOWO 24.11.2017
Już po raz szósty z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia organizatorzy: Gminna Biblioteka Publiczna w Rogowie, Szkoła Podstawowa w Rogowie oraz UKS „Koziki” Rogowo, przygotowali dla wszystkich jego sympatyków sportową zabawę. Odbyła się ona 24 listopada 2017 r. w Hali Widowiskowo-Sportowej z udziałem najmłodszych dzieci: przedszkolaków i uczniów klas I – III z terenu gminy Rogowo. W urodzinowej zabawie uczestniczyli również zaproszeni goście: Przewodnicząca Rady Powiatu pani Józefa Błajet, Przewodniczący Rady Gminy pan Tomasz Michalczak, Przewodnicząca Rady Rodziców pani Anna Pomorska, dyrektorzy placówek: pani Maria Kłosin, pani Kinga Grajek, pani Eliza Reszka, wychowawcy, rodzice, opiekunowie, koleżanki i koledzy.
Uroczystego otwarcia dokonała pani Eliza Reszka – dyrektor Szkoły Podstawowej w Rogowie, życząc wszystkim zebranym wielu pozytywnych wrażeń i wspaniałej zabawy. Wspólnie odśpiewano tradycyjne gromkie „Sto lat” i zapalono świeczki na urodzinowym torcie. Urodziny, którym cały czas przyglądały się dwa wielkie pluszowe misie Rysia i Bartek, były okazją do rozstrzygnięcia wcześniej ogłoszonych konkursów. Pierwszy skierowany został do wszystkich zainteresowanych uczniów w ramach programu „Trzymaj formę”, a polegał na zredagowaniu wymyślonej „Pluszowej misiowej rymowanki” zachęcającej do dbania o zdrowy styl życia i prawidłowe odżywianie. Celem drugiego konkursu zorganizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną było wykonanie przez dzieci w wieku od 3 do 6 lat pracy plastycznej pod tytułem „Pluszowy miś liczy”. Konkurs cieszył się niezwykłym zainteresowaniem wśród najmłodszych. Panie zatem miały trudne zadanie, by spośród 100 prac, które wpłynęły, wyłonić te najlepsze. Każda z nich odznaczała się pomysłowością, niecodzienną fantazją, a technika wykonania była niezwykle różnorodna, podobnie jak estetyka, która stała na wysokim poziomie jak na tak młodych artystów. W związku z tym komisja konkursowa w składzie: pani Alina Rogowa, pani Beata Kostrzewa, pani Daria Wawrzyniak, postanowiła nagrodzić wszystkich autorów prac medalami, dyplomami oraz nagrodami książkowymi.
Po rozstrzygnięciu konkursów i wręczeniu nagród przyszedł czas na zmagania sportowe, w których uczestniczyło 12 ośmioosobowych reprezentacji z przedszkoli i uczniów klas I – III z Rogowa i Mięcierzyna. Silne i niezwykle ambitne drużyny wspomagane przez głośno dopingujących kibiców walczyły o każdy punkt. Wszyscy starali się jak najlepiej wykonać liczne zadania zwinnościowe, zręcznościowe i szybkościowe oraz wykazać się nienaganną kondycją fizyczną. Rywalizacja w każdej kategorii wiekowej była nadzwyczaj zacięta. Nie zdobyte punkty i miejsca były najważniejsze, liczył się sam udział i dobra sportowa zabawa. Wszyscy zostali zwycięzcami. Każdy zespół z rąk zaproszonych gości i nauczycieli wychowania fizycznego otrzymał medal, dyplom, nagrody rzeczowe, pluszowego misia, słodycze i napoje oraz liczne gratulacje.
Do atrakcji z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia należała również wspólna fotografia. Uczestnicy zabawy mogli obejrzeć galerię zdjęć z poprzednich edycji konkursów oraz wystawę pod tytułem „Odwiedź misia w książkach”. Organizatorzy urodzinowej imprezy serdecznie dziękują za wspólnie spędzony czas i już dzisiaj zapraszają do udziału w VII edycji zabawy z okazji urodzin Pluszowego Misia w przyszłym roku.
- 27lis
FINAŁ WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO W UNIHOKEJU Z UDZIAŁEM NASZYCH DZIEWCZĄT 17.11.2017
17 listopada nasza szkoła była gospodarzem turnieju pólfinałowego województwa kujawsko-pomorskiego w unihokeju. Tego dnia gościliśmy w naszej Hali Sportowo-Widowiskowej zespoły z Szubina i Gostycyna (powiat Tuchola). Na zawody nie dotarły uczennice z Bydgoszczy. Nasze dziewczęta z rocznika 2002-2005 awansowały do finału na szczeblu wojewódzkim. A oto wyniki:
SP Rogowo- SP Szubin 4 : 0
SP Szubin – SP Gostycyn 5 : 2
SP Rogowo – SP Gostycyn 3 : 0
Skład zespołu:
Bojarska Weronika, Derezińska Wiktoria, Gaca Zuzanna, Górka Alicja, Lewandowska Martyna, Plewa Małgorzata, Smogulecka Paulina, Woszczyńska Wiktoria, Wszołek Oliwia.
Gratulujemy i trzymamy kciuki w finale!
- 20lis
„Krwawa droga do wolności”. 99. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości 10.11.2017
W przeddzień 99. rocznicy odzyskania przez Polskę wolności uczniowie SP w Rogowie obchodzili Narodowe Święto Niepodległości. Społeczność szkolna zgromadziła się w Gminnym Domu Kultury w Rogowie, aby upamiętnić to szczególne wydarzenie, które zapisało się na kartach naszej historii. Jak długa i krwawa była droga naszych rodaków od utraty suwerenności aż do chwili odzyskania upragnionej wolności, przypomnieli w swym programie słowno-muzycznym nasi nauczyciele: pani Izabela Plucińska, pan Jacek Marosz oraz pan Miron Zyzak.
Rozbrzmiał polonez, w takt którego na scenę dumnie wkroczyli młodzi artyści – uczniowie naszej szkoły. Następnie został odśpiewany hymn narodowy. Wydarzenia zaprezentowane w montażu sięgały roku 1795, kiedy to Polska zniknęła z mapy Europy i świata, ale pozostała w myślach i sercach Polaków. Uczniowie przedstawili burzliwe dzieje państwa polskiego aż do przełomowego dnia – 11 listopada 1918 roku. W programie nie zabrakło również poezji i pieśni patriotycznych. Fragment filmu „Syzyfowe prace” z recytacją „Reduty Ordona” w wykonaniu Zygiera wzruszył niejednego ucznia. Zebrani w Gminnym Domu Kultury nie tylko słuchali pieśni patriotycznych śpiewanych przez artystów, ale także chętnie przyłączali się i wspólnie wykonywali utwory opiewające męstwo polskiego żołnierza. Podniosła atmosfera spotkania udzieliła się także publiczności.
Na zakończenie uczniowie i nauczyciele wysłuchali piosenki M. Grechuty „Dni, których nie znamy”, która stała się punktem wyjścia do refleksji nad przyszłością Rzeczypospolitej. Spotkanie było szczególnym hołdem złożonym tym, którzy oddali swe życie za ojczyznę, dzięki ich poświęceniu nasze pokolenie może mieć udział w wolności.
- 14lis
Zawody Powiatowe w Unihokeju 09.11.2017
9 listopada 2017 roku w Gąsawie odbyły się Zawody Powiatowe w Unihokeju. Udział wzięli chłopcy ze szkół podstawowych. Rezprezentowali oni następujące szkoły: SP z Gąsawy, SP z Rogowa i SP ze Żnina.
Awans do półfinałów wojewódzkich wywalczyły placówki z Gąsawy i Rogowa.
Wyniki spotkań:
SP GĄSAWA - SP ROGOWO 1:1
SP "TRÓJKA " ŻNIN - SP ROGOWO 1:1
SP GĄSAWA - SP "TRÓJKA "ŻNIN 2:1.
Skład : Wódczak Oliwier, Kuczkowski Filip, Nitka Jakub, Roszkowiak Kacper, Adamkiewicz Szymon, Kiełpiński Bartosz, Liskowski Filip, Tomkowiak Mikołaj, Bystrzyński Remigiusz. Opiekun - Chojnacki Łukasz.
- 13lis
Sukces uczniów w XXI Konkursie Plastycznym "Zapobiegamy pożarom" 07.11.2017
Dnia 7 listopada 2017 roku w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Żninie dwoje uczniów naszej szkoły odebrało nagrody w zorganizowanym XXI Konkursie Plastycznym ”Zapobiegamy pożarom”. Vanessa Sikorska z klasy IIIb zajęła III miejsce, a Filip Liskowski z klasy Vb - I miejsce.
Uczniowie mieli również okazję zwiedzić budynek Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Żninie.
Gratulujemy odniesionych sukcesów!
- 13lis
AWANS DZIEWCZĄT DO PÓŁFINAŁU WOJEWÓDZKIEGO W UNIHOKEJU 06.11.2017
W poniedziałek w naszej Hali Widowiskowo-Sportowej mistrzowie powiatu żnińskiego walczyli o awans do półfinału wojewódzkiego w unihokeju. Wśród dziewcząt rocznik 2002-2004 spotkały się : Gąsawa, Żnin1 oraz Rogowo, natomiast wśród chłopców również Gąsawa, Żnin 1 oraz Gościeszyn.
Wyniki – Dziewczęta:
Gąsawa – Rogowo 1 : 0
Żnin1 - Rogowo 0 : 8
Gąsawa – Żnin1 12 : 1
Miejsce I Gąsawa
II Rogowo
III Żnin1
Wyniki – Chłopcy:
Gąsawa - Żnin1 3 : 0
Żnin1 – Gościeszyn 1 : 2
Gąsawa – Gościeszyn 4 : 0
Miejsce I Gąsawa
II Gościeszyn
III Żnin1
Dziewczęta w składzie:
Bojarska Weronika, Derezińska Wiktoria, Gaca Zuzanna, Górka Alicja, Lewandowska Martyna, Plewa Małgorzata, Smogulecka Paulina, Woszczyńska Wiktoria, Wszołek Oliwia wywalczyły awans do półfinału woj. kujawsko-pomorskiego i będą gospodarzami rozgrywek jeszcze w tym miesiącu.
Gratulujemy i trzymamy kciuki!!!
- 06lis
Konkurs "Matematyczne potyczki. Nauczyciele kontra uczniowie klas IV" 30.10.2017
30.10.2017 roku w naszej szkole odbył się konkurs matematyczny dla uczniów klas IV, którego celem była popularyzacja matematyki wśród uczniów oraz doskonała zabawa. Wybrane wcześniej dwuosobowe drużyny, także drużyna nauczycieli i wychowawców, miały do rozwiązania zadania w wyznaczonym czasie:1. ułożyć kwadrat z siedmiu magicznych elementów tangramu, 2. rozwiązać trzy krótkie zadania matematyczne, 3. ułożyć jak najwyższą wieżę z nakrętek, 4. rozwiązać zadania logiczne wymagające sprytu, 5. usunąć dwie zapałki z ułożonego kształtu tak, aby pozostały dwa kwadraty. Pozostali uczniowie i nauczyciele gromko kibicowali swoim drużynom. Komisji przewodniczył dyrektor – pan Krzysztof Kuś, natomiast wśród członków znaleźli się: nauczycielka matematyki – pani Marzena Brodecka, oraz uczennice klasy IIIA gimnazjum – Weronika Jankowska i Martyna Lewandowska.W czasie prac jury prowadząca – p. Hanna Wicińska-Andrejczak, prezentowała rozwiązania zadań. Na zwycięzców poszczególnych konkurencji czekały różne upominki w postaci gadżetów matematycznych, a dla wszystkich lizaki. Pierwsze miejsce zajęli nauczyciele, drugie – klasa IVa, trzecie – klasa IVd , czwarte – klasa IVb oraz piąte – IVc. Całość przygotowali pani Hanna Wicińska-Andrejczak oraz pan Waldemar Rychlewski – nauczyciele matematyki.
- 01lis
Gminne Mistrzostwa w Unihokeju 27.10.2017
Do rywalizacji w grze w unihokeja przystąpiły szkoły z Gościeszyna, Mięcierzyna i Rogowa.
Wyniki:
Dziewczęta VI klasy i młodsze
SP Rogowo – SP Gościeszyn 0 : 1
SP Gościeszyn- SP SPSK Mięcierzyn 1 : 0
SP Rogowo – SP SPSK Mięcierzyn 0 : 1
Miejsce I – SP Gościeszyn
II – SP SPSK Mięcierzyn
III – SP Rogowo
Skład naszej drużyny : Cholewińska Agata(5a), Dybalska Martyna(5a), Juskowiak-Danielska Luiza(6b), Kawka Klaudia(6b), Kozakowska Maria(6b),Słowińska Julia(6b), Więckowska Wiktoria(6B), Grzeczka Martyna – bramkarz(6b)
Chłopcy VI klasy i młodsi
Wyniki:
SP Rogowo – SP Gościeszyn 1 : 0
SP Gościeszyn – SP SPSK Mięcierzyn 2 : 1
SP Rogowo – SP SPSK Mięcierzyn 2 : 0
Miejsce I – SP Rogowo
II – SP Gościeszyn
III SP SPSK – Mięcierzyn
Skład drużyny: Adamkiewicz Szymon, Bystrzyński Remigiusz, Kiełpiński Bartosz, Kuczkowski Filip, Liskowski Filip, Nitka Jakub, Tomkowiak Mikołaj, Wódczak Oliwier, Roszkowiak Kacper – bramkarz
Dziewczęta rocznik 2002 - 2004
Wyniki:
SP SPSK Mięcierzyn – SP Rogowo 0 : 9
SP Rogowo – SP Gościeszyn 3 : 0
SP SPSK Mięcierzyn – SP Gościeszyn 0 : 2
Miejsce I – SP Rogowo
II – SP Gościeszyn
III – SP SPSK Mięcierzyn
Skład drużyny: Bojarska Weronika(2A), Derezińska Wiktoria(2A), Gaca Zuzanna(3A), Górka Alicja(3A), Lewandowska Martyna(3A),Plewa Małgorzata(3A),Smogulecka Paulina(3A), Wszołek Oliwia(3A), Woszczyńska Wiktoria – bramkarz(2A)
Chłopcy rocznik 2002 – 2004
Wyniki:
SP Gościeszyn – SP Rogowo 1 : 1
SP Rogowo – SP SPSK Mięcierzyn 4 : 0
SP Gościeszyn – SP SPSK Mięcierzyn 7 : 0
Miejsce I – SP Gościeszyn
II – SP Rogowo
III – SP SPSK Mięcierzyn
Skład drużyny: Hyla Szymon(3A), Doman Kacper(3A), Kaczmarczyk Patryk(2A), Koszel Łukasz(2A), Kubiak Patryk(2A), Kuchciński Bartosz(3A), Nowicki Bartosz(3A), Smuk Michał(3A), Chrzan Leon – bramkarz(2A).
Wszystkim uczestnikom sportowej rywalizacji serdecznie gratulujemy!
Organizatorami gminnych zawodów byli UKS „ Koziki” Rogowo oraz Szkoła Podstawowa w Rogowie.
- 06lis
Spotkanie z wieszczem 25.10.2017
25 października 2017 roku uczniowie klas drugich gimnazjum wraz z nauczycielami języka polskiego - panią Agnieszką Sytek, panią Małgorzatą Wardą i panią Izabelą Plucińską, uczestniczyli w niezwykłej lekcji w Muzeum im. Adama Mickiewicza w Śmiełowie. Dowiedzieli się o życiu naszego wieszcza narodowego, jego pobycie w Wielkopolsce w 1831 roku oraz narodzinach pomysłu na powstanie epopei narodowej. Obejrzeli ciekawy film animowany pt. "Świteź", który nawiązywał do "Ballad i romansów" poety. Niepowtarzalny klimat muzeum pozwolił wprowadzić uczniów w epokę romantyzmu.
- 20paź
SZTAFETOWE BIEGI PRZEŁAJOWE W ŻNINIE 17.10.2017
17 października 2017 r. dwie drużyny reprezentowały naszą szkołę w Mistrzostwach Powiatu Żnińskiego w sztafetowych biegach przełajowych. Miejscem zawodów był Stadion przy MOSiR w Żninie. Sztafeta chłopców z klas VI i młodszych składała się z 10 zawodników, każdy miał do pokonania dystans 1000 m. Dziewczęta natomiast z rocznika 2002 i młodsze (klasa VII, II i III Gimnazjum) pobiegły na trasie o długości 800 m.
Zarówno drużyna chłopców, jak i dziewcząt w swoich kategoriach wiekowych znalazły się na podium, zdobywając III miejsce.
Serdecznie gratulujemy! W mistrzostwach uczestniczyło ponad 170 biegaczy ze szkół naszego powiatu.
Składy drużyn
Dziewczęta 10 x 800 m
Hudzińska Magdalena, Krysztofiak Wiktoria, Słaboń Marika, Karpińska Amelia, Górka Alicja, Jóźwiak Patrycja, Lewandowska Martyna, Matelska Wiktoria, Michalczak Zuzanna, Plewa Małgorzata i rez. Grajek Julia
Chłopcy 10 x 1000 m
Adamkiewicz Szymon, Gabryszak Oskar, Grabowski Gracjan, Kiełpinski Bartosz, Kuczkowski Filip, Nitka Jakub, Nowicki Karol, Liskowski Filip, Roszkowiak Tomasz, Wódczak Oliwier
Opiekunami drużyn byli Karolina Felkel i Stefan Fedejko.
- 20lis
Pamięć wciąż żywa. Obchody XVII Dnia Papieskiego w szkole
„Idźmy naprzód z nadzieją” - pod takim hasłem 16 października obchodzony był w Szkole Podstawowej w Rogowie XVII Dzień Papieski. Społeczność szkolna zgromadziła się w Hali Widowiskowo-Sportowej, aby upamiętnić 39. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Swoją obecnością w tym szczególnym dniu zaszczycił placówkę proboszcz parafii pw. św. Doroty w Rogowie ks. Zenon Straszak. W murach szkoły rozbrzmiała „Barka”. Właśnie tą ulubioną pieśnią św. Jana Pawła II uczniowie zainaugurowali obchody Dnia Papieskiego.
Program artystyczny przygotowany pod kierunkiem pani Violetty Antkowiak wzbudził zainteresowanie wśród zebranych. Oczom widzów ukazały się polskie góry – miejsce szczególnie ukochane przez naszego papieża. To właśnie w tej scenerii poznajemy grupę przyjaciół – w rolach głównych uczniowie szkoły – która na szlaku wędrownym wspomina postać św. Jana Pawła II. Młodych podróżników do wspomnień zainspirowała postawa jednego z nich, który z powodu zmęczenia stracił nadzieję na to, że dotrze do celu tej wyprawy. Towarzysze podróży przyszli jednak z pomocą. W swych wypowiedziach przybliżyli postawę papieża, który mimo kilku zamachów na jego życie, kilkakrotnych pobytów w szpitalu, wyczerpującego rytmu codziennego życia, widocznego fizycznego umęczenia papieskim urzędem nigdy się nie poddawał. To właśnie św. Jan Paweł II zachęcał zwłaszcza młodych do tego, by w przyszłość zawsze szli z nadzieją. Fundamentem nadziei, o której mówił Papież Polak, jest sam Jezus Chrystus, a jej siłą moc zwyciężania zła. To ona czyni każdego z nas silnym wśród cierpień i doświadczeń. Zrezygnowanego bohatera udało się zmotywować do dalszej wędrówki.
Część artystyczna została nagrodzona gromkimi brawami. Na zakończenie głos zabrał nasz gość. Ksiądz dziekan w swym przemówieniu przeniósł nas do roku 1978, opowiedział o pamiętnym konklawe. Wybór Polaka na Stolicę Piotrową porównał do przewrotu dokonanego przez Mikołaja Kopernika. Do najmłodszych widzów zwrócił się z apelem o przeczytanie Listu Apostolskiego papieża skierowanego właśnie do nich. Św. Jan Paweł II jako jedyny papież napisał List do dzieci. Zachęcił do refleksji nad tym tekstem.
- 20paź
Dzień Eukacji Narodowej 13.10.2017
W tym roku Dzień Edukacji Narodowej obchodzony było w naszej szkole 13 października. Jest to szczególny dzień, w którym uczniowie wyrażają wdzięczność nauczycielom za ich trud włożony w nauczanie i wychowanie.
Społeczność szkolna zgromadziła się w tym dniu w Hali Widowiskowo-Sportowej. Uczniowie przybyli na tę uroczystość w strojach galowych, aby podkreślić wyjątkowość tego święta. Pani dyrektor Eliza Reszka przywitała przybyłych na tę uroczystość gości: wójta Gminy Rogowo - pana Józefa Sosnowskiego, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej – panią Alinę Rogową oraz kierownik Gminnego Domu Kultury w Rogowe – panią Wandę Lisiecką. Szczególnie ciepłe słowa dyrektor szkoły skierowała do nauczycieli, dziękując im za codzienny trud, zaangażowanie w pracę, za wyrozumiałość i serdeczną życzliwość dla uczniów. Dzień Nauczyciela stał także okazją do wyróżnienia najbardziej zasłużonych pedagogów w naszej placówce. Nagrodę wójta otrzymali wicedyrektor Krzysztof Kuś oraz nauczyciel historii Adam Tyzler. Dwie nauczycielki, pani Zyta Lubecka oraz pani Grażyna Fedejko, zostały uhonorowane Medalami Komisji Edukacji Narodowej. Zasłużonym pracownikom oświaty pani dyrektor wręczyła nagrody dyrektora.
Tradycją naszej szkoły stało się już to, że w Dzień Edukacji Narodowej uczniowie klas pierwszych stają się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej. Ubrani na galowo, w biretach na głowach, złożyli ślubowanie przed całą szkołą. Następnie pani dyrektor dokonała symbolicznego pasowania, dotykając ramion uczniów ogromnym ołówkiem i wypowiadając słowa: „Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej w Rogowie”. Na powitanie w murach naszej szkoły dzieci otrzymały róg obfitości wypełniony po brzegi słodyczami. Tym akcentem zakończono uroczystą akademię.
Wszystkim nauczycielom, wychowawcom i pracownikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w pracy opiekuńczej, wychowawczej i dydaktycznej.
- 20lis
Na tropie "Pana Samochodzika" 11.10.2017
11 października 2017 r. o godz. 09.00 w Gminnym Domu Kultury w Rogowie odbyło się spotkanie uczniów klas trzecich gimnazjum z pisarzem Arkadiuszem Niemirskim zorganizowane przez Bibliotekę Gminną w Rogowie.Autor opowiadał o swojej pracy, jej początkach, współpracy z kabaretem "Długi" w latach 80. XX w. i Programem III Polskiego Radia. Mówił o swoich reporterskich doświadczeniach, gdy pracował dla czasopism "Tylko Rock" i "Teraz Rock" oraz o swojej podróży do Stanów Zjednoczonych. Uczniowie dowiedzieli się o pisarskim debiucie swojego gościa, gdy ten napisał swoją pierwszą powieść jako kontynuator przygód "Pana Samochodzika" Z. Nienackiego.Młodzież z zaciekawieniem słuchała opowieści o tym, z jaką konsekwencją dążył do realizacji swoich marzeń i rozwijania zainteresowań detektywistycznych, które stanowią główną tematykę jego utworów, i podziękowała kwiatami za wspaniałą literacką przygodę.
- 26paź
Spotkanie autorskie z Krzysztofem Piersą 10.10.2017
„Komputerowy ćpun” to książka, która po raz pierwszy trafiła na półki księgarń w roku 2015. Jej autorem jest Krzysztof Piersa, który od 5. roku życia nałogowo grał w gry komputerowe. W swojej książce, która, jak sam autor podkreśla, nie jest poradnikiem, pokazuje, jak wpadł w sidła nałogu oraz jak udało mu się z nich wyrwać.
10 października pisarz spotkał się z uczniami naszej szkoły w Gminnym Domu Kultury w Rogowie, aby zaprezentować swoje publikacje oraz porozmawiać z uczniami o zjawisku uzależnienia. Uczniowie z uwagą wysłuchali autora, który podzielił się swoimi doświadczeniami. Dziś nałogowe granie dla Krzysztofa Piersy to już zamknięty rozdział życia. Dlatego szczególnie zwracał się do tych uczniów, którzy spędzają kilka godzin dziennie przed monitorem komputera, aby dostrzegli zasadniczy problem i uświadomili sobie, że w ten sposób poważnie mogą ucierpieć ich marzenia, na realizację których po prostu nie wystarczy czasu…
Na zakończenie spotkania padło wiele pytań skierowanych do autora, który zaimponował uczniom swą rozległą wiedzą na temat gier komputerowych. Żadne z pytań nie pozostało bez odpowiedzi. Niektórzy uczniowie skorzystali z okazji i zakupili książkę wraz z autografem Krzysztofa Piersy.
- 13paź
Teatr Kurtyna w szkole 09.10.2017
9 października gościliśmy w naszej szkole aktorów Teatru Kurtyna z Krakowa. W ramach godzin wychowawczych uczniowie klas IV-VII szkoły podstawowej obejrzeli spektakl pt. „ Warto odkryć siebie”. Było to przedstawienie teatralno-profilaktyczne, którego celem była realizacja założeń szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego.
Spektakl opowiada historię chłopca, ucznia szkoły sportowej, który doznaje kontuzji. Uraz jest na tyle poważny, że bohater musi pożegnać się z karierą sportowca, a co za tym idzie, także i ze szkołą, w której nie widzi już dla siebie przyszłości. Nowa szkoła okazuje się wielkim wyzwaniem: niesie ze sobą nie tylko zmianę trybu nauczania, ale przede wszystkim zmianę środowiska rówieśniczego, w którym bohater nie może się odnaleźć, środowiska, które go nie akceptuje. Nowi koledzy i koleżanki stanowią obraz współczesnej młodzieży, która wzorce do naśladowania czerpie głównie z reklam i internetu. Z taką rzeczywistością przyszło się zmierzyć bohaterowi. Podejmuje kolejne decyzje, za które jest w pełni odpowiedzialny. Początkowo wydaje się, że to grupa rówieśnicza przejmie kontrolę nad uczniem (aby stać się jednym z nich, zgadza się na wypalenie papierosa), że to ona będzie wiodła prym w jego życiu. Na szczęście bohater nie traci poczucia własnej tożsamości. Odnajduje drogę do poznania siebie. Ofiaruje bezinteresowną pomoc nauczycielce, której codziennie pomaga zanosić książki na przystanek autobusowy. Na takie zachowanie chłopca środowisko uczniów nie pozostaje obojętne. Cała szkoła postanawia z nim nie rozmawiać. Zakończenie spektaklu jest jednak optymistyczne. Pod wpływem ostatniego wydarzenia scenicznego zmianie na lepsze ulega całe środowisko rówieśnicze, bohater odnosi triumf.
Gromkimi brawami nagrodzony został spektakl, który znacznie poszerzył wiedzę naszych uczniów na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych. Uświadomił naszym wychowankom, że w relacjach z rówieśnikami powinni troszczyć się o własne bezpieczeństwo, a na potrzeby i trudności innych nie należy pozostawać obojętnym.
Archiwum Aktualności